Results 2020
January | |||
Thu 2nd | Open Stableford D.Richardson:38 R/U R.Knight 37 | ||
Sat 4th | Canadian Foursomes B Patmore/R Godfrey 591/2 R/U E Rolle/A Wood 67 Gross G Hunt/P Granquist 81 | ||
Thu 9th | Open Stroke R.Mason 67 R/U L.Kelly 68 | ||
Sat 11th | Rexel Gold medal play off Sponsor Brad Wolfe T.Bearham 67 R/U P.J.West 68 c/b | Veterans A.Wood 68 R/U M.Brockman71 c/b | |
Stroke T.Bearham 67 R/U P.J.West 68 c/b Gross L.Kelly 85 | |||
Thu 16th | Open Stroke R.Knight 72 R/U D.Richardson 74 | ||
Sat 18th | Open Stableford played off red markers K.Mundy 44 R/U G.Hunt 43 Best Nine Hole D.Rainbird 22 | ||
Thu 23rd | Open Stroke – No comp due to rain | ||
Sat 25th | Silver Medal Men & Ladies R.McLean 67 R/U D.Rainbird 68 c/b Gross D.Rainbird 80 c/b | Veterans R.McLean 67 | Ladies K.Benson72 R/U P.Jenkins 74 |
Thu 30th | Open Stableford R.Knight 33 R/U L.Kelly 32 c/b | ||
February | |||
Sat 1st | Coal River Classic–Results | ||
Sun 2nd | |||
Thu 6th | Open Stroke D.Richardson 71 c/b R/U R.Mason 71 | ||
Sat 8th | Multiplier R.Mason / L.Kelly 70 R/U P.Jenkins/ R.Mace 66 | ||
Thu 13th | Open Stroke R.Knight 69 R/U L.Kelly 71 c/b | ||
Sat 15th | Silver Medal G.Hunt 69 R/U P.J.West70 Gross P.Granquist | Veterans G.Hunt 69 | |
Thu 20th | Open Stroke D.Richardson 69 c/b R.Mason | ||
Sat 22nd | 2 Person ambrose B.Cowen/R.McLean 643/4 R/U L.Kelly/T.Bearham 673/4 Gross P.Granquist/G.Hunt | ||
Thu 27th | Open Stableford R.Mason 37 R/U R.Knight 35 | ||
Sat 29th | AGM/Gordon French Shield (Sp G & D French) P.Rolle 66 R/U A.Wood 71 Gross D.Richardson 85 |
March | ||
Sat 7th | Silver Medal R.Mason 71 R/U R.Mclean 72 Gross P.Rolle 87 | Veterans R.Mason 71 |
Thu 12th | Open Stroke L.Kelly 69 R/U R.Mason 74 c/b | |
Sat 14th | Rexel Open Stroke J Crocker71 c/b A Wood Gross L.Kelly 83 | |
Thu 19th | Open Stableford L.Kelly 38 R/U D.Richardson 35 | |
Sat 21st | Stroke K.Bluett 67 R/U M.Brockman 71 Gross P.Granquist 85 Best Nine Hole K.Bluett 22 |
May | ||
Thu 21st | Open Stableford M.Brockman 36 R/U E Rolle 34 | |
Sat 23rd | Silver Medal L.Kelly 65 R/U P.Dollo 68 Gross D.Richardson 84 | Veterans L.Kelly 65 |
Thu 28th | Open Stroke D.Punchone 68 R/U L.Kelly 72 Best Nine Hole L.Kelly 18 | |
Sat 30th | 2 Person Ambrose J.Crocker / P.Hoskinson 583/4 R/U R.Mason / D.Richardson 64 |
June | ||
Thu 4th | Open Stroke R.Knight 69 R/U M.Brockman 70 | |
Sat 6th | Open Stroke L.Kelly 67 R/U M.Brockman 69 Gross P.Granquist 82 Best Nine Hole L.Kelly 22 | |
Thu 11th | Open Stableford R.Knight 37 R/U L.Kelly 34 | |
Sat 13th | Silver Medal R.McLean 68 c/b R/U R.Reid 68 Gross D.Richardson 85 | Veterans R.McLean 68 |
Thu 18th | Open Stableford D.Punchon 39 R/U Rainbird 36 | |
Sat 20th | 4 Ball Best Ball J.Burbury / B.Plunkett 47 R/U G.Hunt / P.Granquist 44 | |
Thu 25th | Open Stroke S.Hutton 70 c/b R/U T.Bearham | |
Sat 27th | Silver Medal A.Porter 66 R/U T.Salor 71 Gross B.Fox 83 | Veterans T.Salor 71 |
July | ||
Thu 2nd | Open Stroke D.Richardson 69 R/U M.Brockman 70 | |
Sat 4th | Stableford K.Moore 39 R/U D.Richardson 37 Best Nine Hole H.Wright 22 | |
Thu 9th | Open Stableford D.Rainbird 38 R/U D.Richardson 37 | |
Sat 11th | Followed by Stroke B.Wolfe 64 R/U M.Brockman 67 Gross D.Rainbird 82 Best Nine Hole M.Brockman 22 | |
Thu 16th | Open Stableford R.Knight 36 R/U D.Richardson 35 | |
Sat 18th | Silver Medal B.Fox 66 R/U S.Williams 67 Gross P.Graquist 82 | Veterans S.Williams 67 |
Thu 23rd | Open Stroke M.Brockman 69 c/b D.Rainbird | |
Sat 25th | Memorial Day Sponsored By Kerry Mundy J.Dart 42 R/U R.Mason38 Best Nine Hole H.Wright 22 | |
Thu 30th | Open Stroke D.Punchon 69 R/U T.Bearham 70 |
August | ||
Sat 1st | Foursomes Championships Round 1 27 holes Div 1 Gross R.Mclean / N.Gill 125 R/U D.Rainbird / L.Kelly 127 nett P.Granquist / G.Hunt 1073/4 R/U P & E.Rolle 1091/2 | |
Div 2 Gross B.Wolfe / A.Porter 137 R/U P.J.West / C.Higson144 c/b nett T.Saler / W.Patmore 1023/4 R/U D.Wright / H.Wright 1103/4 | ||
Thu 6th | Open Stableford L.Kelly 35 c/b R.Knight | |
Sat 8th | Foursomes Championships Final Div 1 Gross R.Mclean / N.Gill 254 R/U D.Rainbird / L.Kelly 260 nett R.Mclean / N.Gill 2051/2 | |
Div 2 Gross B.Wolfe / A.Porter 283 R/U D Wright / H Wright 285 nett T.Saler / W.Patmore 2121/2 | ||
Thu 13th | Open Stableford S.Vinen 37 R/U D.Richardson 36 | |
Sat 15th | Peter Jones Memorial. Sponsored by Bill Patmore and Robbie Dobbie R.Cowen 66 R/U B.Plunkett 69 Gross D.Rainbird 84 Best Nine Hole B.Plunkett 23 | |
Thu 20th | Open Stroke R.Mason 67 R/U R.Knight 68 Gross L.Kelly 84 | |
Sat 22nd | Silver Meda T.Saler 69 c/b S.Williams 69 c/b Gross A.Daft | T.Saler 69 |
Thu 27th | VeteransOpen Stroke S.Vinen 71 c/b D.Punshon 71 Gross R.Knight | |
Sat 29th | Big Als Stroke Day Sponsored by Alan Wood R.Cowen 64 R/U M.Conlan 65 Best Nine Hole R.Cowen 23 |
September | ||
Thu 3rd | Open Stableford C.Higson 43 R/U K.Bluett 36 | |
Sat 5th | Two Person Ambrose S.Wolfe / B.Fox R/U 63D.Richardson / S.Williams65 c/b | |
Thu 10th | Open Stableford D.Richardson 37 c/b K Bluett | |
Sat 12th | Silver Medal B Plunkett 67 R/U R Grimsey 68 c/b D Kenney 81 | Veterans R Grimsey 68 |
Thu 17th | Open Stroke T.Talbot 62S.Willeams 67 Gross R.Knight 80 | |
Sat 19th | 4BBB Sponsored By Fresh Freight, John Burbury J.Burbury / B.Plunkett 46 R/U D.Kennedy / M.Conlan, 44 | |
Thu 24th | Open Stroke D .Punchon 66 R/U L.Kelly 72 Gross R.Knight 82 | |
Sat 26th | South East Open Stroke Champion R.Knight 79 R/U B.Fox 81 | |
A Grade Gross R.Knight 79 nett B.Fox 81 | B Grade Gross K.Bluett 85D.Curtain | |
C Grade Gross A.Lockley 95 nett B.Plunkett 68 | D Grade Gross A.Hildebrand 106 nett M.Conlan,72 |
October | ||
Thu 1st | Open Stroke H.Wright 37 R/U D.Punchon 36 | |
Sat 3rd | Members & Associates First Round Championship Sponsored by Harvey Norman A.Porter 63D.Petterd 68 c/b Gross D.Richardson 81 | |
Thu 8th | Open Stableford R.Knight | |
Sat 10th | Members & Associates Second Round Championship | |
Sun 11th | ||
Thu 15th | Open Stableford D.Rainbird 64 R/U S.Williams 69 | |
Sat 17th | Members & Associates Final Round Championship Grade winners A Grade D.Richardson 329 R/U R.McLean 346 Nett D.Richardson 293 B Grade T.Bearham341 R/U S.Wolfe 343 Nett S.Wolfe279 C Grade A.Porter 356 R/U M.Brockman 382 Nett A.Porter 278 D Grade R.Mace 459 R/U M.Conlan 469 Nett M.Conlan 318 Vets Div 1 D.Richardson 329 R/U R.McLean Nett S.Williams 290 Vets Div 2 M.Brockman 383 R/U R.Reid 399 Nett R.Godfrey 313 | |
Thu 22nd | Open Stroke R.Knight 63 R/U D.Rainbird 69 | |
Sat 24th | Silver Medal – Stroke B.Plunkett 67 R/U E.Rolle 69 Gross B.Fox 80 | Veterans E.Rolle 69 |
Thu 29th | Open Stroke S.Hutton 40 R/U D.Richardson 39 | |
Sat 31st | 18 Hole Stroke Campania Bar & Bistro W.Shoobridge 67 R/U S.Wolfe 70 c/b Gross D.Richardson 83 |
November | ||
Thu 5th | Open Stableford R.Knight 40 R/U R Cowen 37 | |
Sat 7th | Pat Morris Memorial Sponsored by Pats Girls D Petterd 66 R/U P McLelland 69 c/b R.McLean 83 | |
Thu 12th | Open Stableford M.Brockman 67 R/U D.Punchon70.Knight 82 | |
Sat 14th | Silver Medal – Stroke D Petterd 67 R/U L Kelly Gross A Dapt | Veterans D Petterd 66 |
Thu 19th | Open Stroke D.Punchon 66 R/U L Kelly 66 c/b | |
Sat 21st | Open Stableford R.McLean 36 R/U T Hilderbrand 36 c/b | |
Thu 26th | Open Stroke R.Knight 38 R/U C.Higson 34 | |
Sat 28th | Lefts V Rights Stableford Overall Winner P.Granquist 42 Best R/H T.Saler 39 L/H G.Hunt 36 R/U R/H D.Petterd 35 c/b L/H R.Mace35 c/b |
December | ||
Thu 3th | Open Stableford L.Kelly 38 R/U D.Punchon 37 | |
Sat 5th | Summer Cup Sponsored by Ivan Wolfe L.Kelly 66 R/U B.Fox 67 | |
Thu 10th | Open Stableford L.Kelly 66 R/U M.Lampkin 67 | |
Sat 12th | Silver Medal – Stroke B.Plunkett 67 R/U P.Granquist 68 Gross R.Knight 80 | Veterans P.Granquist 68 |
Thu 17th | Open Stroke D..Punchon 64 R/U S.Vinen 71 | |
Sat 19th | 3 Person Ambrose Sponsored by Phil Hoskinson Knight,L.Kelly.J.Rainbird 572/3 c/b R/U S.Wolfe, B.Fox,K.Moore Gross B.Cowen L.Curtain,D.Petterd 68 | |
Thu 24th | Open Stroke S.Wolfe 36 R/U S.Plummer 35 | |
Sat 26th | Open Stableford L.Curtain38 c/b R/U P.Rolle | |
Thu 31st | Open Stableford J.Geeves 40 R/U B.Plunkett 38 |